Široké – (obec Široké)
Malownicza podgórska miejscowość leżąca na granicy Spiszu i Szarisza u podnóża góry Branisko (751 m.n.p.m), w odległości 25 km na zachód od stolicy regionu Preszowa. Rozpościera się na powierzchni 25,8 km2 , i liczy obecnie 2360 obywateli. Średnia wysokość nad poziom morza to 514 m. Świadczy to o podgórskim klimacie i typowo z tym związaną roślinnością.
Pierwsza piśmienna wzmianka o miejscowości pochodzi z 1320 roku.
Obecnie Śiroke to dobrze zagospodarowana wioska, wyposażona w podstawowe  obiekty użyteczności publicznej. W centrum wsi znajduje się : Urząd Gminy, Dom Kultury, przychodnia zdrowia, kościół parafialny pw. Św Mikołaja, Centrum Handlowe oraz nowoczesny stadion sportowy.
Śiroke ma dobrze rozbudowane szkolnictwo. W wiosce znajduje się przedszkole, szkoła podstawowa, szkoła muzyczna, a także Centrum wolnego czasu.
Okolice wsi (Pogórze Braniskie) to doskonały terem do rozwoju sportów oraz turystyki. W związku z tym powstały na obrzeżu wioski trasy biatlonowe oraz tor motokrosowy.
Wokół wsi biegnie autostrada D1, która wpada do najdłuższego na Słowacji tunelu drogowego (4975m) pod Braniskiem.
Od 2009r gmina Brzyska oraz Obec Široké nawiązały współpracę, która natychmiast zaowocowała licznymi kontaktami a także wpólnymi projektami. Do tej pory udało się złożyć trzy wnioski o dofinansowanie w ramach Operacyjnego Programu Transgranicznego PL-SK 2007- 2013. Obecnie w ramach wsparcie inicjatyw lokalnych (mikroprojekty) wdrażany jest projekt o nazwie „Poznajmy się- pierwszy krok ku rozwoju wzajemnej współpracy Gminy Brzyska – Obce Śiroke“. Do rozpatrzenia czeka duży infrastrukturalny projekt „Partnerski most Branisko – Liwocz“,  mający na celu remont obiektów kultury  (Dom Ludowy w Błażkowej oraz Dom Kultury w Śirokiem)
Starostą Śiroke jest Stanisław Bartoś.